Студенти от Техническия университет обраха призовете на състезание по роботски спортове

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор / info@vplovdiv.com
Студенти от Техническия университет обраха призовете на състезание по роботски спортове

Роботите могат да спортуват. Те дори се състезават помежду си в техните роботски спортове. Къде са тук хората? Всъщност точно млади роботици от цялата страна доведоха своите „спортисти“ в Техническия университет в София, за да премерят сили в 5 твърде специфични дисциплини. Най-разпознаваемата от тях се оказва японския спорт сумо, споделя Ралица Костадинова – председател на Клуба по роботика и най-опитният участник на Техническия университет – филиал Пловдив. Тя е категорична, че състезанието по сумо между роботи е много атрактивно. В него пловдивчани нямаха съперници. Целта на състезателите е да изблъскат съперника извън тепиха. Те го правят със силата на своите двигатели, с повдигателни механизми, някои разчитат на бързината, други – на мощта. Роботите-сумисти имат много ниско шаси и загребващи лопати отпред.

Отборът на Техническия университет – филиал Пловдив беше от шестима души: Малина Велкова, Ралица Костадинова, Георги Ганушев, Веселин Димов, Иван Шиков и Алекснадър Георгиев. Те са активни студенти със състезателен дух, които идват редовно на седмичните сбирки на клуба по роботика в университета. Над 70 състезатели участваха в националното състезание по роботика, затова и конкуренцията бе много силна, споделят пловдивските роботици.

Роботските състезателни дисциплини отстрани изглеждат малко странно. Те включват следене на линия, сумо с роботи, LEGO следене на линия, 3D лабиринт, свободен стил – хардуерни проекти и софтуерни проекти. Състезанието е в две групи – младша и старша възраст до 33 години. Според капитаните на пловдивския студентски отбор Веселин Димов и Георги Ганушев техният екип заслужено е заел първо място в може би най-сложната дисциплина – следене на линия. Това постижение бе стимулирано със специална награда. Пловдивчани отвоюват и второ място в категория „Свободен стил – хардуерни проекти“ в старша възрастова група. „Аз участвах с разработка на хардуерен проект – свободен стил. Представих четирикрак крачещ робот. Той е малка машина с размери 20 см х 20 см и височина 7 сантиметра и служи за изследователски цели“ – обясни Ралица Костадинова.

Доцент д-р Никола Шакев – заместник директор на Техническия университет – филиал Пловдив разказва, че роботиката е все по-широко застъпена в учебните планове. Изучаването ѝ е в няколко дисциплини. „Все повече наши студенти – над 100, се интересуват от роботи и ги разработват дори в свободното си време. Нашият университет ги поощрява“, заяви доц. д-р Шакев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Имейл

vPlovdiv.com обхваща широк спектър от теми и събития, които са актуални за града и областта. Това включва местна политика, бизнес, спорт, култура,  развлечения и други. Отразяваме и обществени събития, като фестивали и панаири и други, които представляват интерес за пловдивчани. Нашата цел е да предоставим полезна и подходяща информация, която ще помогне на читателите да бъдат информирани и ангажирани с общността си.

© 2025 Медийна мрежа HEXMEDIA.bg!
Уеб дизайн от HEXTECH.bg