Ботев Пловдив спечели Купата на България след драматична победа над Лудогорец

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор / [email protected]

Ботев Пловдив постигна мечтата си през сезона, спечелвайки своята четвърта титла в историята на Sesame Купа на България. Във вълнуващ финал, игран на Националния стадион „Васил Левски“, пловдивчани надделяха над Лудогорец с 3:2, осигурявайки си място в турнира Лига Европа през следващия сезон. С тази победа те също така потвърдиха новината, че Левски няма да участва в европейските клубни турнири през следващия сезон.

Около 13 000 зрители станаха свидетели на триумфа на Ботев, воден от треньора Душан Керкез. Мартин Секулич откри резултата в полза на „жълто-черните“ в четвъртата минута, но Квадво Дуа изравни за съперника само четири минути по-късно. Секулич обаче отбеляза отново точно преди почивката, давайки преднина на своя отбор при 2:1. По време на мача вратарят на Лудогорец и бивш кадър на клуба – Дамян Христов, влезе в сблъсък с нападател на Ботев, което доведе до контузия на коляното му и той трябваше да бъде заменен от Пламен Пепеляшев.

Второто полувреме започна обещаващо за Лудогорец, тъй като те поведоха с 3:1 в 58-ата минута благодарение на гол на Уме Емануел. Въпреки това, Руан Крус намали разликата до 2:3 в 70-ата минута. Въпреки натиска си, Лудогорец не успя да изравни и в крайна сметка загуби мача. Драматичният обрат дойде дълбоко в добавеното време, когато реферът Драгомир Драганов присъди дузпа за Лудогорец след преглед на VAR поради нарушение на Антоан Конте срещу Диниш Алмейда. Зад топката застана Руан, който обаче стреля изключително неточно, позволявайки на Ботев да вдигне трофея.

За победата си Ботев получи 50 000 лева от наградния фонд на турнира, докато Лудогорец взе утешителните 32 000 лева за представянето си.

В началото мачът беше напрегнат, защото Ботев Пловдив вкара гол само четири минути след началото. Играчите на Ботев изиграха кратък ъгъл, Ивелин Попов подаде на Антоан Конте, който вкара гол с глава, пращайки топката в мрежата на Лудогорец – 1:0 за Ботев. Но радостта им беше кратка, защото осем минути по-късно Лудогорец изравни. Рик Джонатан подаде на Кайо Видал, който се справи добре в наказателното поле на Ботев. Топката стигна до Квадво Дуа, който я вкара с левия си крак между краката на вратаря Хидайет Ханкич.

След това мачът продължи с бързи действия. В 12-ата минута Дуа имаше шанс да вкара отново, но ударът му не беше точен. Малко по-късно Рик Джонатан опита далечен удар, но той също не беше точен. В 17-ата минута Дуа получи добър пас и навлезе в полето на Ботев, но Йонас Там от Ботев блокира удара му.

До края на първата половина имаше още възможности за двата отбора. В 30-ата минута Педро Нареси от Ботев стреля силно с левия си крак, но Ханкич спаси. Скоро след това Якуб Пьотровски остана непокрит, но не можа да отбележи гол. Лудогорец продължаваше да контролира играта и в 40-ата минута Антон Недялков стреля опасно два пъти, но не успя да вкара.

В последната минута на първото полувреме Ботев отново поведе. Ивелин Попов подаде на Джеймс Ето’о, който направи хубав пас към Мартин Секулич. Нападателят на Ботев вкара гол, а младият вратар на Лудогорец Дамян Христов се блъсна в коляното му, докато се опитваше да спаси удара. След инцидента на Христов бяха дадени дълги медицински интервали и той получи тампони в двете си ноздри.

На полувремето треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев замени контузения Дамян Христов с четвъртия вратар и друг юноша на клуба – Пламен Пепеляшев. В първите няколко минути след почивката Пепеляшев трябваше да направи спасяване, след като Мартин Секулич стреля по диагонала, но вратарят успя да спаси.

Няколко минути по-късно Педро Нареси от Ботев стреля от границата на наказателното поле, но австрийският вратар Ханкич спаси. При контраатака Ботев имаше възможност да вкара трети гол. Мартин Секулич надхитри Сонко Сундберг и Диниш Алмейда, което позволи на Ивелин Попов да стреля по земята, но той пропусна целта.

В 58-ата минута Ботев най-накрая вкара трети гол. Това стана след бърза атака. Мохамед Брахими открадна топката в лявата половина на терена след груба грешка на Сонко Сундберг. Брахими натрупа скорост с топката в крака си отляво и намери включения Уме Емануел, който преодоля Пепеляшев с десния си крак за 3:1.

Лудогорец пое контрола върху топката и се опита да създаде напрежение пред вратата на Ботев. Това доведе до намаляване на дефицита в 71-ата минута. „Орлите“ изградиха постепенно в половината на Ботев, преди да изпратят топката вляво към капитана Недялков. Той подаде ниско по земята за Руан Крус, който вкара красив гол, намалявайки изоставането на Лудогорец до 2:3.

С приближаването на края на мача Дерменджиев пусна в игра Тодор Неделев, който почти изравни резултата в 82-ата минута, но ударът му от малък ъгъл мина далеч от вратата на Ханкич. Малко след това ударът му от пряк свободен удар прелетя над вратата на Ботев. В добавеното време Лудогорец упражни масиран натиск и в самия край последва центриране пред вратата на Ханкич. След борба топката беше изчистена мощно напред от Ботев, но Драгомир Драганов беше извикан на ВАР-мониторите за нарушение на Антоан Конте срещу Диниш Алмейда. След кратко разглеждане той посочи бялата точка за още по-драматичен край.

Руан Крус застана зад топката и стреля изключително неточно над вратата на Ханкич, отбелязвайки края на мача. Победата остана за Ботев Пловдив.