Ботев Пловдив с победа за историята срещу ЦСКА в София

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор / info@vplovdiv.com

Ботев (Пловдив) победи ЦСКА с 1:0 в шампионатен мач от 7 кръг на сезон 24/25. Това беше и първи успех за първенство за „канарчетата“ срещу „армейците“ в София от 39 години насам.

Двубоят се игра на стадион „Локомотив“ в столичния квартал Надежда. Заради наказание, ЦСКА нямаше право на фенове по трибуните. Агитка от над 150 души пък подкрепяше мощно „жълто-черните“ от първата до последната минута.

Вдъхновени и от своите верни привърженици, футболистите на Ботев започнаха по-силно мача. Още в ранните минути Ехидже Укаки получи златна възможност да открие резултата. Нигериецът открадна топката в половината на съперника и се оказа сам срещу Густаво Бусато, но не успя да го преодолее.

До почивката добра възможност се откри и пред Алекса Мараш. Неговият удар обаче също не завърши с гол.

ЦСКА, воден за първи път от Александър Томаш, който през седмицата замени Томислав Стипич, също имаше своите добри моменти. „Армейците“ дори уцелиха греда в хода на първата част, а на няколко пъти Ханс Кристиан Бернат се отчете и с важни намеси.

Ботев дочака своя момент в 57′. Напоритостта на Укаки му позволи отново да открадне топката в половината на ЦСКА и да остане сам срещу вратаря. Този път крилото на Ботев не сбърка и се разписа за 1:0.

До края на двубоя и двата тима имаха възможности, но повече попадения не бяха реализирани.

По този начин Ботев се върна на победния път след поражението от Спартак (Варна) в миналия кръг. След 6 изиграни срещи „канарчетата“ са с 4 победи, 1 равенство и 1 загуба.

Това беше и трети пореден успех над ЦСКА след двете победи на полуфиналите за Купата на България през миналия сезон. Триумфът в Надежда бележи и първи успех за Ботев над ЦСКА в мач от първенството в София от 1985 г. насам.

Стартов състав на Ботев: 1. Ханс Кристиан Бернат; 17.Николай Минков, 5.Йонас Там, 19.Антоан Конте, 38.Константинос Балоянис; 15.Джейнс Ето’о, 20.Антонио Перера; 40.Кристиан Нуачуки (90+1 88.Ален Корошец), 10.Ивелин Попов (к), 4.Ехидже Укаки (69’- 91.Вини Трибуле); 99.Алекса Мараш