Избори 2024

Водещи новини

Ботев Пловдив допусна загуба с 1:2 от Арда в мач от XXXIII кръг на българското първенство

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор / [email protected]
Ботев Пловдив допусна загуба с 1 на 2 от Арда в мач от XXXIII кръг на българското първенство

Ботев (Пловдив) допусна загуба с 1:2 от Арда в мач от XXXIII кръг на българското първенство. Срещата се игра на „Арена Арда“ в Кърджали, като беше част от плейофите в битката за 7-о място. Гостуващият сектор с фенове на Ботев отново създаде за играчите страхотна атмосфера, за да могат момчетата на Душан Керкез да чувстват като домакините в Кърджали.

Срещата беше и последен мач на тима преди големия финал за Купата на България в сряда, 15 май, на Националния стадион „Васил Левски“ срещу Лудогорец. И по тази причина Душан Керкез остави извън групата част от ключовите състезатели като Мохамед Брахими, Дилан Мертенс, Николай Минков, а и капитана на тима Ивелин Попов, който при нов жълт картон би пропуснал следващ двубой. Те обаче не пропуснаха да подкрепят своите съотборници от трибуните на „Арена Арда“.

Още в 7‘ Ботев имаше своя първи шанс. Удар на Мартин Секулич от границата на наказателното поле обаче беше лесно спасен от Анатоли Господинов.

Двамата отново бяха в центъра на вниманието в 12‘. Впечатляваща многоходова атака на „канарчетата“ завърши с центриране отдясно на Самуел Акере. Ударът на Секулич обаче отново не успя да преодолее Господинов.

Сценарият се повтори само 2‘ по-късно. Този път центриране от десния фланг на Костас Балоянис намери Секулич, но отново ударът не успя да попадне в мрежата.

Първата по-сериозна възможност за Арда беше в 20‘. След статично положение центриране на Борислав Цонев беше засечено с глава от Пламен Крачунов, но изпълнението на защитника прелетя далеч от вратата на получилия доверието под рамката в този мач Матвей Игонен.

В 32‘ натискът на Ботев в крайна сметка даде резултат. Уме Емануел се възползва по перфектен начин от грешка на левия краен защитник на Арда. Останал сам срещу вратаря, крилото на Ботев успя с лекота да преодолее Господинов и да стреля към вратата, където въпреки шпагата на двама играчи на домакините, топката все пак попадна в мрежата за 1:0. Голът падна в момент, в който Ботев играеше и с човек по-малко, след като Акере се контузи и беше принудително заменен от Кристиян Нвачукву.

В началото на второто полувреме Арда потърси изравняване. Далечен удар на появилия се от пейката Борис Тютюков обаче не затрудни Игонен.

Буквално секунди по-късно груба грешка в разиграването на домакините и сгрешен пас назад позволи на Нвачукву да излезе сам срещу вратаря. Крилото на „канарчетата“ обаче не успя да преодолее стража и авансът на Ботев остана само един гол.

В 53‘ Нвачукву отново се оказа на стрелкова позиция, но пак не успя да завърши нападението на тима си с попадение.

Арда вдигна оборотите в търсене на изравнителен гол. В 62‘ удар от въздуха на Иван Тилев прелетя на сантиметри от напречната греда на Игонен.

Все пак усилията на домакините дадоха резултат в 64‘. Центриране в наказателното поле на Ботев беше засечено с глава от юношата на „канарчетата“ Борис Тютюков, който се разписа за 1:1. Това беше и първи допуснат гол в гостуване от тима на Керкез от близо 2 месеца насам.

Последваха силни минути за Ботев. Във финалните 20‘ Секулич получи нов страхотен шанс след подаване на Балоянис, но не успя да се разпише, за да върне аванса на „канарчетата“.

В 78‘ добри индивидуални действия на хърватина му позволиха да напредне до наказателното поле. Съобразително Секулич намери Ето‘о, който от границата на вратарското поле стреля в Господинов. При добавката опитът за задна ножица от камерунеца не намери очертанията на вратата.

Само минута по-късно опасността пак се пренесе пред вратата на Арда. Прострелен пас на Нвачукву обаче беше пресечен с шпагат от защитник на домакините точно пред погледа на футболист на Ботев, който иначе оставаше сам срещу празната врата.

В 85‘ мощен удар извън наказателното поле на Борислав Цонев предизвика и страхотна намеса на Игонен.

От последвалия корнер обаче вратарят на Ботев се оказа безпомощен и Арда отбеляза за 2:1. Отбраната на „канарчетата“ не се справи с изчистването на ъгловия удар и Йонас Там прати топката в собствената си врата за обрата на домакините.

По този начин Ботев пропусна да се възползва от грешката на ЦСКА 1948 в битката за 7-о място. В класирането „жълто-черните“ са 8-и с 45 точки, колкото имат и столичани и са само с точка повече от Арда.

Следващият мач на Ботев е финалът за Купата на България срещу Лудогорец. Двубоят е в сряда, 15 май, на Националния стадион „Васил Левски“ в София.

СТАРТОВ СЪСТАВ НА БОТЕВ: 32. Матвей Игонен – 4. Ехидже Укаки, 42. Ивайло Видев (78’ – 79. Атанас Чернев), 5. Йонас Там, 38. Константинос Балоянис – 15. Джеймс Ето’о, 28. Янис Карабельов (89’ – 14. Фаустас Степонавичус), 20. Антонио Перера – 16. Самуел Акере (34’ – 40. Кристиян Нвачукву), 31. Уме Емануел, 9. Мартин Секулич (78’ – 18. Димитър Папазов);

РЕЗЕРВИ: 22. Даниел Кайзер, 43. Мирослав Георгиев, 30. Лъчезар Балтанов, 44. Бисер Бонев, 41. Велиян Видолов