Ботев Пловдив стартира участието си в Лига Европа с победа с 2:1 над Марибор

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор / info@vplovdiv.com
Ботев Пловдив стартира участието си в Лига Европа с победа с 2 на 1 над Марибор

Ботев (Пловдив) започна официалните си двубои за сезон 24/25 с успех с 2:1 над словенския Марибор в среща от първи квалификационен кръг на Лига Европа. Антъни Уджа и Никола Илиев реализираха дебютните си попадения за „канарчетата“, за да може тимът на Душан Керкез да вземе аванс преди реванша след седмица. Почти 29 години по-късно стадион „Христо Ботев“ прие европейски мач на „жълто-черните“, а атмосферата по изпълнените трибуни бе подобаваща.

Срещата започна отлично за Ботев и в 9′ Антъни Уджа се възползва от центриране на капитана Ивелин Попов, за да вкара първия си гол за „жълто-черните“ в официален мач. Марибор отговори 10 по-късно и Пиус Ширвис изравни. До полувремето „канарчетата“ имаха възможност отново да излязат напред в резултата, но красиво изпълнение на Джеймс Ето’о срещна гредата. Шанс имаше и пред Самуел Акере, но изстрелът му от дистанция бе отразен от Ажбе Юг. В добавеното време на първата част Матвей Игонен направи важно спасяване след удар на Суадни.

През второто полувреме положенията и пред двете врати изобилстваха, а първото по-чисто бе пред гостите от Марибор, но Едгар Беугре уцели гредата. Малко по-късно Йосип Иличич също тества Игонен, но естонският вратар на Ботев се справи. В 73’ Уджа бе близо и до втория си гол в мача след извеждащо подаване на Антони Перера, но изстрелът му премина на сантиметри покрай целта. Четвърт час преди края на двубоя дойде и решителният момент за Ботев. След отличен пробив на Акере отдясно и асистенция на Уджа, юношата на „жълто-черните“ Никола Илиев реализира за 2:1. Реваншът с Марибор на стадион „Людски врът“ ще се изиграе на 18 юли от 20:15 часа местно време (21:15 българско).

Ботев продължи позитивната тенденция да е непобеден на „Колежа“ в срещите си от европейските клубни турнири, а общият им брой вече е шест.

Освен Уджа, първи минути в официален мач за „канарчетата“ записаха и Сирки Диабате, Ален Корошец и Андрей Йорданов.

Стартов състав на Ботев: 32.Матевей Игонен; 38.Константинос Балоянис, 5.Йонас Там, 19.Антоан Конте, 17.Николай Минков; 15.Джеймс Ето’о, 20.Антонио Перера; 40. Кристиан Нвачукву, 10.Ивелин Попов (к), 7. Самуел Акере, 11.Антъни Уджа